ІСТОРИЧНА ДОВІДКА БУДІВЛІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ФІЛАРМОНІЇ
Будівля філармонії зведена 1858 року як театр за проектом відомого архітектора Івана Штромма. Концертна зала розрахована на 600 місць.
За історичними джерелами, це найстаріший театр на території України. На його підмостках виступало багато мистецьких виконавців. Побудова театру сприяла розвиткові культури у Житомирі та на Волині у цілому.
У 1865-1866 роках відомий американський трагік негритянського походження Айра Олжрідж виконав ролі Отело та Шейлока в п’єсах Уільяма Шекспіра.
У листопаді 1883 року театральна трупа під керівництвом М. Старицького показала житомирянам «Наталку-Полтавку» І. Котляревського з М. Садовською у ролі Наталки. Також відбулася прем’єра п’єси М. Старицького «За двома зайцями».
В 90-ті роки 19 століття на цій сцені були показані опери «Пиковая дама», «Риголетто», «Князь Игорь», «Евгений Онегин», в яких з великим успіхом виступали П. Орленєв, М. Дальський, М. Савіна, В. Комісаржевська, Г. Федотова.
У кінці 19 – на початку 20 століття житомиряни мали змогу чути виступи Н. Фінгер (1899), Л. Собінова (1897, 1902), П. Цесевича (1912), примадонни міланської опери Луїзи Нікіти, французьких співачок Марії Сімонетті, Марі-де-Рібас та нашого земляка В’ячеслава Юліановича Волкова-Харитонова.
Також дарували свою творчість І. Карпенко-Карий, М. Заньковецька, М. Кропивницький, М.Щепкін, О.Глама-Мещерська, О.Яблочкіна, П.Віардо, Л. Собінов, Т.Сальвіні, І.Козловський, Д.Гнатюк, М.Кондратюк, О.Басистюк, П. Майборода, О. Білаш, С. Ріхтер.
На сьогоднішній день на сцені Житомирської філармонії виступають найвидатніші музиканти та диригенти, а саме: В. Шейко, Ю. Ткач, М. Коротич, С. Топоренко, В. Коробко, О. Драган, Г. Курков, Г. Дем’янчук, С. Литвиненко, О. Фокін, С. Свінціцький.
Житомирська обласна філармонія як концертний заклад була створена 1938 року.
У 1941 році філармонія припиняє свою роботу у зв’язку з тимчасовою окупацією області. У 1944 році, після звільнення області від окупантів, створюється музичний лекторій, естрадна бригада для обслуговування населення та концертна бригада (сім осіб) для обслуговування бійців на фронті.
19 квітня 1944 року філармонія одержує статус «Обласна державна філармонія».
1958 року виконавчий комітет Житомирської обласної Ради депутатів трудящих рішенням за № 1123 від 12 листопада 1958 року постановив виділити приміщення обласній філармонії на вулиці Михайлівській.
1966 року для Житомирського музично-драматичного театру імені Івана Кочерги було зведено нову будівлю. Житомирська філармонія переїхала до приміщення, яке повністю відповідає вимогам концертної організації, де і залишається до теперішнього часу.
До філармонії приїздили найкращі колективи світу. Саме на сцені Житомирської обласної філармонії починав свій творчий шлях наш земляк Вадим Гнєдаш – український диригент, професор, народний артист УРСР. Гнєдаш записав у фонд українського радіо сотні творів української та світової класики. Під його керівництвом були записані симфонії та твори Л. Ревуцького та Б. Лятошинського (наш земляк), що входять до золотого фонду української класичної музики.
У 1958 році створено творчі колективи малих форм: «Червона калина», «Мріяни» та Поліський молодіжний народний хор, який засновано Анатолієм Авдієвським, а у 1962 році був розформований.
У 1970 році реорганізований талановитим випускником Одеської консерваторії Іваном Сльотою під назвою Поліський державний ансамбль пісні і танцю «Льонок», до складу якого увійшли хорова, танцювальна та оркестрова групи.
У філармонії організовано з 2000 року щорічний Міжнародний конкурс-фестиваль піаністів імені Святослава Ріхтера на батьківщині піаніста, а також щорічний музичний фестиваль«Грудневі вечори» з 1998 року.
На сьогоднішній день при філармонії працюють Поліський ансамбль пісні і танцю «Льонок» (художній керівник та диригент – Народний артист України, професор Іван Сльота), Хорова капела «Орея» (художній керівник та диригент – Заслужений діяч мистецтв України Олександр Вацек), Тріо бандуристок «Росава» (керівник – Заслужена артистка України Надія Недашківська), Вокально-інструментальний ансамбль «Древляни» (художній керівник – Народний артист України Юрій Градовський), Тріо баяністів «Гармонія», Фортепіанне тріо «Amabile», солісти-вокалісти, солісти-інструменталісти та Естрадний ансамбль «Сузір'я Блюз» (художній керівник – Народний артист України Віктор Губанов).
Житомирська філармонія – це особливе місце для кожного шанувальника музичного мистецтва. Це місце, де народжуються нові імена, де проходять виступи відомих музикантів, де постійно лунає музика високого рівня.
Ось уже сімдесят п’ять років зі сцени лунає найякісніша музика для найвибагливіших слухачів. Завдяки майстерності артистів, Житомирська філармонія гідно представляє національне мистецтво як в Україні, так і за її межами.